Sunwic IBS
Ärtyvän suolen oireiden sekä ummetuksen hoitoon
1790 Norm. 2250ALENNUS -20%

Tuotekuvaus
Valioravinnon Sunwic IBS-guarpapukuituvalmiste on kliinisesti tutkittu ravintolisä ärtyneen suolen oireyhtymän (Irritable Bowel Syndrome IBS) oireiden lievitykseen ja hoitoon. Tuotteesta on myös apua ummetuksesta kärsiville.
Tuotteen säännöllinen käyttö lisää bifidobakteerien määrää suolistossa. Monien IBS-potilaiden suolistossa näitä hyödyllisiä bakteereja on niukasti. Tuotteen käyttö myös aktivoi suolistobakteereja tuottamaan elimistön hyvinvoinnille edullisia aineenvaihduntatuotteita, kuten propionaattia ja butyraattia, jotka toimivat ravintona suoliston limakalvojen soluille. Suolistoa suojaavien limakalvojen vahvistuminen edesauttaa ärtyneen suolen oireyhtymän aiheuttamien ongelmien hallintaa.
Poikkeuksellisen hyvin nesteeseen liukeneva Sunwic IBS-jauhe on helppo ja miellyttävä käyttää.
Lisätiedot
Ainesosat:
Osittain hydrolysoitu guarpapukuitu 100%
Ei sisällä gluteenia, laktoosia eikä pähkinöitä.
Annostusohje:
Aikuiset ja yli 12-vuotiaat; 1 rkl 1-2 kertaa päivässä
Lapset 4-12 vuotta; ½-1 rkl
Lapset 2-4 vuotta; 1-2 tl
1 rkl (15ml) vastaa 5g jauhetta
Sekoita jauhe vähintään 2 dl:aan kylmää tai lämmintä nestettä. Nauti annos aterian yhteydessä. Aloita käyttö varovasti, jos vatsasi on yleisesti herkkä palkokasveille, kuten herneille ja pavuille.
Säilytys:
Säilytä tuote huoneenlämmössä kosteudelta suojattuna.